14 Eylül 2008 Pazar

Galatasaray: 1 - Antalyaspor: 1

Yanılgı...

Az önce Awake isimli şahane bir filmden kalktım. Üşenmeden akşamki maçı da not alayım blog'a istedim. Awake'in yorumları için ekşisözlük'e bakayım derken, sol frame'de maçın da entrilerini gördüm. Çok şaşırdım. Genel itibariyle beraberliğin sorun olmadığından, bu maçtaki iyi ve baskılı oyun ile ileriki haftalarda gümbür gümbür bir Galatasaray'ın oluşacağını yazmış birçok yazar.

Ekşi'nin yeni katılım haricinde kalan "hamdı pişti" yazarlarına güvenirim. Özellikle birkaçı ince noktalardan görür, zihin açar. Bu anlamda spor medyamızdan farklıdır. Ama bu maçtaki görüşler beni epey şaşırttı. Yarınki gazetelerde neler yazacaklar bilmiyorum, babıalinin bu illüzyona kapılıp taraftara umut vermelerini ve umut tacirliği üzerinden prim ve satış yapmalarını anlayabilirim. Kurnazlığı anlarım da aptallığı anlayamıyorum.

Galatasaray, kendi 18'ine kapanan bir takıma karşı hücum yaptı. Dikkat edin, yarı sahasına demiyorum. Bu akşamki oyun bir futbol takımının antremanlarda yaptığı bir çalışma gibiydi. Fark yaratan ise takım arkadaşını antremanda sakatlama korkusu yaşayan topçu yerine takımının puan alması için rakibi sakatlama pahasına sert oynayan topçunun gelmiş olması.

Antalyaspor bu akşam yanılmıyorsam 10'a yakın kart gördü. Yalçın iki sarıdan atıldı. Maç sonrasında da kaleci Ömer Çatkıç atılmış. Hiçbiri Galatasaray'ın teknik ama narin oyuncularının akıp gitmesine izin vermedi kale önüne. Kale önüne gidene kadar Aydın'da, Kewell'da, Nonda'da ve diğerlerinde morluklar, şişlikler bıraktılar. Hakem için hoşgörülü ya da kasıtlı demek gören gözlerin takdiridir ama kabul edilmeli ki oyunun sertleşmesine izin verdi.

Kendi ceza sahasına kapanan bir takıma karşı iyi hücum edemedi Galatasaray. Takım olarak hücumda kollektif olamıyorlar ve bireysel parlamalara bel bağlıyorlar. Aydın'ın boş koşuları ve Nonda'nın geriye gelip topa basarak rakip defansı şaşırtmaları da olmasa iyice kısır bir oyun olacaktı ortada.

Maça kuşbakışı bakarsak gözlerimizi kısıp, atılan şut sayısı, topun ayakta tutulması, korner ve frikik sayısı gibi rakamsal değerlerde hep Galatasaray üstün ve bu üstünlük tatmin edici. Bu değerler ve Antalyaspor'un sahasına kapanması Galatasaray taraftarlarına umut vermiş olabilir. Bu umuda ihtiyacı var taraftarın. Ama bu beklentiler ve boşa kurulan hayaller yarın, yarın olmazsa öbür gün ters tepecek eğer takım bu şekilde giderse.

Galatasaray iyi durumda değil. Bunu bir kenara yazın.

STAT: Ali Sami Yen
HAKEMLER: Bülent Yıldırım, Selçuk Kaya, Erhan Sönmez
GALATASARAY: De Sanctis, Hasan Şaş, Meira,Servet, Volkan Yaman, Aydın,Ayhan, (Lincoln dk. 70), Arda,Kewell, (Mehmet Topal dk. 77), Nonda, Ümit, (Milan Baros dk. 59)
YEDEKLER: Aykut, Emre Aşık, Serkan Kurtuluş, Alparslan
TEKNİK DİREKTÖR: Michael Skibbe
ANTALYASPOR: Ömer, Uğur, Dziewicki, Yalçın, Şenol, Ertuğrul, (Recep dk. 90+ ?), Korhan, (Vahap dk. 38 ), Sedat, Zitouni, Ngwenya, (Volkan Arslan dk. 77 ), Djiemdua
YEDEKLER: Fevzi, Orhan Ak, Hakan, Fatih
TEKNİK DİREKTÖR: Joseph Jarabinsky
GOLLER: Nonda (dk. 11), Ngwenya (dk. 32)
KIRMIZI KARTLAR: Yalçın (dk. 90+2), Ömer (Maç sonrası)
SARI KARTLAR: Nonda, Kewell, Aydın, Ayhan (Galatasaray), Korhan, Şenol, Dziewicki, Yalçın, Ertuğrul, Ömer (Antalyaspor)

0 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
bilim sanat felsefe değil, bira sigara futbol. - şubat 2008