21 Eylül 2008 Pazar

Kocaelispor: 1 - Galatasaray: 4

Bu tip maçlarda uzun uzun yorumlar yapıp da aynı şeyleri tekrarlamayı kafa şişirmek olarak düşünüyorum.

Kocaelispor düşme potasının en ciddi adaylarından biri. Klasik "üst lige çıktık, kadroyu değiştirip tecrübeli oyuncuları alalım" mentalitesiyle transfer ettikleri Murat Hacıoğlu, Kemal Aslan ve hali hazırda Serdar Topraktepe gibi fizik güçleri yapmak istediklerine yetmeyen oyuncuları var. Yabancıları da onlardan iyi değil. Sadece, golü atan ve topsuz alanda iyi koşular yapan Taner Gülleri dikkat çekti. Sarı kırmızılılar için ise ofansta neler yapabileceklerini gördükleri bir maç oldu. Bellinzona maçı ertesi de yazdığım gibi bu tip maçları kayıpsız ve iyi oyunla geçmek takım moraline ve düzenine olumlu etkisi açısından çok önemli.

Benim ve birçok izleyicinin dikkatini çeken en önemli olay ise Lincoln'ün yükselen grafiği. 90 dakika boyunca sağa sola gidip top istemesi, top dağıtması ve Kewell ile beraber takıma liderlik etmesi hem takımın performansına hem de onun psikolojik durumuna olumlu etki etti. Geçen seneden farklı olarak çevresindeki oyuncuların futbol zekasının artmış olmasının iyi oyununda büyük payı var kanımca. Hazırdaki Nonda'ya Kewell, Baros ve Meira eklendi. Bu tecrübeli ve futbol zekası yüksek oyuncular ona pas veriyor, onun paslarına bakıyor. Bu, tam anlamıyla bir takım sporu olan futbolda es geçilemeyecek kadar önemli. Nasıl anlaştıklarını gol sonrası çocuksu sevinçlerinde de gördük zaten.

Galatasaray'ın önünde bekleyen iki mevzu var: Biri Arda'yı bu takıma monte etmek. Bu kadar yıldızın arasında topu ayağına yeterli sürelerde emanet edebilmek ve performansını yükseltmek yani. İkincisi, büyük ihtimal Ayhan'ın yerine oynayacak olan Topal'ın ve geri kalan orta saha oyuncularının defansa daha fazla destek olmaları gerektiği gerçeği. Defans oyuncuları, yardım gelmemesinden dolayı ağladı bu gece.

STAT: İzmit İsmetpaşa
HAKEMLER: Selçuk Dereli, Cem Satman, Erdinç Sezertam
KOCAELİSPOR: Serdar Kulbilge, Serkan, Ufuk, Tutoric, Dusan, Musa Büyük, Kemal (Fran Sergio dk. 62), Semavi, Serdar Topraktepe (Murat Hacıoğlu dk. 80), Bülent (Adem dk. 62), Taner
YEDEKLER: Kılıçarslan, Volkan Bekiroğlu, Berkay, Tolga Seyhan
TEKNİK DİREKTÖR: Engin İpekoğlu
GALATASARAY: De Sanctis, Hasan Şaş, Meira, Servet, Volkan Yaman (Alparslan dk. 75), Aydın (Yaser dk. 46), Ayhan, Lincoln, Kewell, Nonda (Mehmet Güven dk. 85), Baros
YEDEKLER: Aykut, Emre Aşık, Serkan Kurtuluş, Ferdi
TEKNİK DİREKTÖR: Michael Skibbe
GOLLER: Taner (dk. 10), Milan Baros (dk. 31 ve 80), Nonda (dk. 57), Kewell (dk. 82)
SARI KARTLAR: Serdar Kulbilge, Bülent (Kocaelispor)

0 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
bilim sanat felsefe değil, bira sigara futbol. - şubat 2008