16 Eylül 2008 Salı

Porto - Fenerbahçe Preview

Fenerbahçe için zor bir gün olacak önümüzdeki çarşamba günü. İspanyol "Dede" için de çok ayrı bir öneme sahip çünkü Şampiyonlar Ligi'ndeki ilk maçına çıkıyor. 70 yaşında yaşayacağı apayrı bir atmosfer, apayrı bir rekabet ortamı.

Rakip Porto, Quaresma, Bosingwa, Postinga ve Assuncao gibi oyuncularını kaybetti ancak teknik direktörleri ve sistemi hala yerinde ve giden 11 oyuncularının yerine benzer tipte ve bizlerin çok sevdiği tabirde "aç" oyuncular geldi.

Porto'yu Beşiktaş'ın geçen seneki Şampiyonlar Ligi macerasından tanıyoruz. Oyuncu kaybettiler ama sistemleri hala 4-3-3. Kanattan hızlı oyuncular ile hücuma çıkıyorlar ve hızlı ve dikine paslarla rakip defansı hazırlıksız yakalayarak rahatsız ediyorlar. Takımın yıldızı Quaresma'yı Inter'e gönderip yerine Uruguaylı Cristian Rodriguez'i aldılar. Eski PSG'li sol kanat 22 yaşında ve 22 kez Milli takım formasını giymiş. Çarşamba günü ismini bol bol duyacağımız bir isim. Gökhan Gönül ile beraber aynı karede olacaklar maçın büyük bölümünde. Gökhan Gönül'ün topsuz alanda özellikle dikkatli olması ve Uruguaylının topa değdiği ilk anlarda onu rahatsız etmesi gerekiyor.

Teknik Direktör Jesualdo Ferreira için ilerideki 3 isim çok önemli. Sağdan gelecek olan isim Arjantinli Costa ya da Faslı Sektoui olacak. Sektoui tercih edilir diye düşünüyorum. Tecrübeli bir isim. İki kanat oyuncusunun topu en çok aktaracakları isim santrafor Lisandro Lopez. 2005'ten beri mavi beyazlı forma altında ve 78 maçta 39 golü var. 1.74'lük kısa boyuna rağmen inatçı ve yine sevilen tabirle rakibi "ısıran" bir futbolcu.

Porto ileri uçta ne kadar tehlikeliyse defansta ve zaman zaman da orta sahada da o kadar yumuşak olabiliyor. Tabi burada önemli olan Fenerbahçe'nin bu zayıflıkları ne derecede kullanabileceği. Porto'nun orta sahasındaki 3 oyuncu, ilerideki 3 oyuncunun zaman zaman geriye yaslanarak destek vermesine rağmen etkili rakip orta sahalar karşısında zayıf kalabiliyor. Arjantinli yıldız Lucho Gonzalez takımın beyni. 1.85'lik oyun kurucu takımın ikinci kaptanı ve ara pasları, uzaktan şutları ve takım üzerindeki etkisi ile Portekiz ekibi için çok önemli bir parça. Orta sahadaki bir diğer oyuncu yine tecrübeli bir isim olan Meireles. 2004'ten beri Porto'do forma giyiyor. Yeni transferleri 21 yaşındaki Pele, Atletico Madrid'e bedelsiz olarak giden Assuncao'nun yerine alındı. 30 numaralı oyuncu potansiyel olarak çok şey ifade etse de rakibin zayıf noktası olabilir.

Brezilyalı milli kaleci Helton'un önünde oynayan 4'lü defans Sapunaru-Pedro Emanuel-Bruno Alves-Nelson Benitez şeklinde sıralanıyor. Sağ ve sol bekler, yeni transfer Sapunaru ve Arjantinli Benitez hücuma verdikleri destek ile takım taktiğinin önemli bir parçasını oluşturuyorlar. Defansın göbeği hızlı forvetler için çok elverişli ancak Fenerbahçe için bu nokta pek birşey ifade etmiyor.

Bu maçta Semih'in yokluğu Fenerbahçe'nin canını çok yakacak. Geçtiğimiz iki yıl boyunca Fenerbahçe'nin orta sahasında oynayan Appiah, Aurelio, Deivid, Tuncay gibi dominant oyuncular yerine Maldonado, Josico, Alex, Uğur Boral ve Kazım'ı göreceğiz bu maçta. Alex'in rakip yarı sahada alan bulamayacak olmasından dolayı geriye çekileceğini, defansın önünde oynayan Josico ve Maldonado'nun da ileriye top taşımak ve takımı rahatlatmak yerine sıkışık anlarda yan pas yaparak bütün takımı geriye çekeceğini düşünüyorum. İleride Semih'in top tutabilme ve boşlukları görebilme özelliği Fenerbahçe'nin ataklarını şekillendirebilirdi. Yokluğu sadece takımı değil, topla buluşma oranı azalacak olan Kazım'ı da etkileyecek.

Porto maç içinde öne geçtiği takdirde Fenerbahçe'nin işi daha da zorlaşacak ve rakip kontraatakları savuşturma işini görecek olan Lugano ve Yasin ya da Önder taraftara epey ter döktürecek.

Zor maç. Dikkate değer bir istatistik, Porto'nun 7 yıldır gruplardaki ilk maçını kazanamıyor olması.

1 comments:

aşkın dedi ki...

Bira ve sigaradan vakit olduğunda böyle güzel yazılar yazılabiliyormuş :)
Kimbilir belki Sevilla maçlarının bir kopyası olacak.Porto Sevilla'ya benziyor ama ileri uç Sevillalılar gibi isim değil icraat adamları.Fener ilk golü bulursa neden olmasın.Kazım ve Uğur bu maçta da birşey yapamazlarsa bavullarını toplasınlar.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
bilim sanat felsefe değil, bira sigara futbol. - şubat 2008