23 Ekim 2008 Perşembe

Galatasaray: 1 - Olympiakos: 0

Maçı izlemeyen biri tek gollü galibiyet için ev sahibi ekibin attığı bir gol neticesinde dengeli bir maçı galip olarak bitirdiğini düşünebilir. Maçı izleyenler ise şiir gibi hücum eden bir Galatasaray'dan bahsedeceklerdir. Son birkaç senedir Avrupa'nın moda dizilişi olan 4-2-3-1'i en ısrarlı şekilde uygulayan ve bundan an itibariyle büyük verim alan bir Türk takımı izledik Ali Sami Yen'de bu gece.

"Sahaya nasıl bir diziliş ile çıktığınız önemli değildir, sahada ne yaptığınız önemlidir" gibi bir düşünceyi tamamen kabul edemiyorum ben. O yüzden kısaca değinmek istiyorum bu maç üzerine. 4-2-3-1'in uygulanış biçiminde defansın önündeki iki kişinin ve beklerin hücum varyasyonlarına katılması olmazsa olmazdır. Bahsettiğimiz göbekteki iki orta saha oyuncusunun defansif anlamda da rakibi karşılaması ve kademeye girmesi, arkadaşlarına yardım etmesi dizilişten optimum şekilde faydanılması açısından çok önemlidir. Ek olarak ileride kalan dörtlünün, özellikle tek santraforun sürekli yer değiştirmesi rakibi şaşırtması gerekir.

Bu gece bu bahsettiklerimizin tümünü gerçekleştiren bir takım izledik. Meira'nın hava toplarında ve Ayhan'la beraber defansif hamlelerindeki başarısı, yine Ayhan'ın takımı hücuma taşıma ve topu yönlendirme isteği ve becerisi, Arda, Kewell ve Lincoln üçlüsünün yer değiştirerek ve gerektiği zamanlarda topa hamle yapmaları ya da boş koşulara girişmeleri, efendime söyleyeyim, Sabri ve Hakan Balta'nın ama özellikle Sabri'nin ileri çıkışlar ile hücumu zenginleştirmesi... Yahu ben yoruldum ama bu takım bu akşam bu diziliş ile nasıl oynanır bunu gösterdi cümle aleme. Bir golden daha fazlasını hakettiler. İki, üç, dört olmalıydı.

Dilimin ucuna geldiğinde sakınırım hep demeyi, acizlik olarak görürüm, geçmişte tutulu kalmak, ileriye bakamamak olarak düşünürüm "2000 ruhu geri geldi" demeyi. Ama bu akşam, dilimi ısırarak diyorum, "geldi" demiyorum elbette hala ama, heyecanlandırdılar bizleri. Çok güzel oynadılar, çok.

Roberto Benigni tipli hakem gayet başarılıydı. (ehehhe, Rıdvan'a selam olsun!)

not: Skibbe işini iyi yapıyor diyebilir miyiz Hıncal abi?

STAT: Ali Sami Yen
HAKEMLER: Eduardo Iturralde Gonzalez, Juan Carlos Yuste Jimarez, Jan Nunez Fernandez (İspanya)
GALATASARAY: De Sanctis, Sabri, Emre Aşık, Servet, Hakan Balta, Meira, Ayhan (Volkan dk. 72), Arda, Lincoln, Kewell (Mehmet Güven dk. 86), Baros (Nonda dk. 79)
YEDEKLER: Aykut, Serkan Kurtuluş, Alparslan, Ümit
TEKNİK DİREKTÖR: Michael Skibbe
OLYMPIAKOS: Nikopolidis, Patsatzoglou (Gonzalez dk. 74), Domi, Galletti (Kovacevic dk. 79), Luis Santo Diogo, Zewlakow, Antzas, Papadopoulos, Belluschi, Patnos (Leto dk. 58), Torosidis
YEDEKLER: Kovac, Gkalitsios, Mendrinos, Mitroglou
TEKNİK DİREKTÖR: Ernesto Valverde
GOL: Kewell (dk. 25)
SARI KARTLAR: Lincoln, Emre Aşık, Ayhan (Galatasaray), Patsatzoglou, Antzas, Galleti, Domi (Olympiakos)

2 comments:

Sandor dedi ki...

Hakemi benden başka Enrico Macias'a benzeten olmadı sanırım :)

Sandor dedi ki...

http://cover6.cduniverse.com/MuzeAudioArt/Large/07/723907.jpg

bu resimdeki halinden bahsediyorum :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
bilim sanat felsefe değil, bira sigara futbol. - şubat 2008