6 Kasım 2008 Perşembe

Burgaz Yaş Üzüm Rakısı

Blog'un konseptinde alkol başlığının altında bira yer alıyor ama hayatımızın büyük kısmını kaplayan alkol meretinden tek anladığımız da bira değil. Yorgunluğu attırma kapasiteli iki soğuk efes tombulun yerini başka bir alkol alamaz kanımca ama çakırkeyf olmak için de biranın ameleliği çekilmez hiç. Hele mesane konusunda problemli olan, neredeyse tuvaletin yanına çilingir sofrası kurma planları yapan bünyeler için biranın ikiden sonrası zarar ziyandır.

Konsepti hazır yarmışken sadede geleyim isterseniz. Bahsedeceğim şey yeni bir haber değil ama elbet bilmeyen vardır. Rakıların şahı Altınbaş mazur görsün, onun veziri Yeni Rakı af buyursun ama öğrenci maaşı ile onlara yaklaşmak demek ay boyunca iki kere alkol sofrası kurabilmek demek. O yüzden, aynı dertten müzdarip arkadaşlara Burgaz Yaş Üzüm Rakısı'nı önereceğim. 19,5 YTL'lik fiyatı ile şaka gibi duruyor raflarda 70'lik şişesi. Tadı hoş, içimi kolay. Yaş üzümün tatlılığı abartı gelmiyor damağa. Yanında yarım kilo ezine tam yağlı inek peyniri alıyoruz. Bir kısmı çilingir sofrasına, bir kısmı ertesi günkü kahvaltı sofrasına. Bir de sofrayı paylaşacak arkadaş bulduk mu, tamamdır yarenler. Sıramızı Hayyam'a devredelim:

cennette huriler varmıs kara gözlü,
içkinin de oradaymış en güzeli.
desene biz tam cennetlik olmusuz,
bak bir yanda şarap diğer yanda sevgili.

2 comments:

beerserk dedi ki...

efe rakı'nın getirdiği yaş üzüm rakısından sonra daha düşük bütçeli rakı sofralarına hitap eden burgaz'ın çıkardığı bu ürün bence efe kadar kaliteli değil. yine de her seferinde burgaz yeşil rakı alıyoruz mecburiyetten.

iki negatif yanı var, rakıya su koymayıp buz attığımızda, buz çözülünce o beyaz renk yerine grimsi dumanımsı bir renk geliyor. nedenini anlamış değilim. ikincisi ise 35lik ve daha fazlasını içtiğim halde bu rakıdan kafa olmuyorum. illa cila gerektiriyor sonrasında. defalarca test edilip, onaylanmıştır.

troy dedi ki...

ilk paragrafa katılıyorum.

peder beyden rakıya buz koymayı küfür diye öğrendiğimden beri suyu olmadan buz katmam bardağa.

kafa olmama konusunda pek dertliyim bir süredir. o yüzdendir ki böbrekleri dinlendirmeye karar verdim bir süredir. sanırım 2 haftaya yaklaştı. artık evde sarhoş olmak bile pahalı geliyor züğürt bendenize.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
bilim sanat felsefe değil, bira sigara futbol. - şubat 2008