28 Ocak 2009 Çarşamba

Galatasaray: 1 - Sivasspor: 1

İlla "maç şu takımın hakkıydı" gibi klişe bir yorum yapmak gerekirse "şu" kelimesi yerine "Sivasspor" yazılmalı diye düşünüyorum. Topla oynama oranlarında, şut ve korner sayılarında Galatasaray'dan epey gerideler belki ama oyun neyi gerektirdiyse onu oynadılar. İyi gömüldüler maç boyunca ve özellikle ikinci yarı basketbol tabiriyle pick and roll'ler ile rakip ceza alanında kolayca bitiverdiler. Geniş alanda yaptıkları verkaçlarla sonuca gitmek konusunda çok iyiydi kırmızı beyazlılar.

Galatasaray'ın topa büyük oranda hakim olmasına rağmen bir türlü skora dönük harekette bulunamaması ileri uçtaki oyuncuların ceza sahasına girememelerinden kaynaklanıyordu ve Skibbe bunu maç boyu göremedi sanırım. Gerçi görse bile yedek kulübesine bakarsak yalnızca Yaser vardı ceza sahasında iş yapabilecek olan. Orta saha oyuncularının hiçbiri Baros'u rahatlatacak delici hareketler yapamadılar rakip ceza sahasına. Kewell ve Lincoln varken tek forvetle sonuca gitmek kolay oluyor da bu kadar çizgi ve göbek oyuncusu olunca Baros'u desteklemesi umulan, skora etki etmek iyicez zorlaşıyor. Sarı kırmızılılar oyunun büyük bölümünde rakip sahada top çevirdiler, topa sahip oldular, ani preslerle top kaptılar ama rakip ceza yayından içeri girmeyi bir türlü beceremediler.

Bu etkisizliğin yanına bir de Sivasspor'un rakibi bezdiren sert oyununu koyun. Hepsi kurallar dahilindeydi ancak saha içindeki oyuncu için bunu kabullenmesi o kadar kolay değil. Sarı kırmızılıların çoğu duygularıyla hareket etti ve haftasonundaki yenilginin de hırsıyla sert oyuna karşılık vermek isterken ritimlerini kaybettiler. Böylesi bir dayağı Galatasaray sezon boyunca iki kere yedi. Biri 4-1 kaybedilen Fenerbahçe maçı, diğeri de iki gün öncesi yine Sivas maçı. Alışkın da değiller bu gibi sert takımlara.

İki sebep var yani Galatasaray'ın ritm bulamamasında ve şevkinin kırılmasında: Birincisi topa böylesine hakim olup kaleye gidememek, ikincisi Sivasspor'un sert oyununa akılcı bir şekilde karşılık verememek. Somut olarak ekranlara yansıdı bu ritm yoksunluğu; Arda'nın destek bulamayışı ve oyuna küsmesi, Baros'un bütün maç yediği dayağın etkisiyle sersem bir halde topla oynamaya çalışması, Sabri'nin normal zamandaki kafasızlığından daha kafasızca hareket etmesi ve daha birkaç tane daha. Neyse, böyle zor maçlar sezon ortasında oynandığında takım adına kazanç olarak görüyorum ben. Burnu sürtülüyor oyuncuların bir nevi.

Sivasspor'un oyununu kutlamak, saygı duymak lazım. An itibariyle yarı finale Galatasaray'dan daha yakın olan ve yakışan takım Sivasspor'dur.

not: Ha unutuyordum, Sivasspor'un 4 günde attığı 3 gol de birbirinin aynıydı. Sabri'nin olduğu yerden ters tarafa gönderilen top ve o taraftan gelen gol... Off, derken bak yine sinirlendim. Sabri akıllı ol lan ya da Uğur geri dön artık... Bilemedim.

STAT: Ali Sami Yen
HAKEMLER: Hüseyin Göçek, Alpaslan Dedeş, Kemal Yılmaz
GALATASARAY: Aykut, Sabri, Meira, Emre Aşık, Hakan Balta, Aydın (Yaser dk. 68), Mehmet Topal, Barış (Mehmet Güven dk. 82), Ayhan, Arda, Milan Baros
YEDEKLER: Orkun, Emre Güngör, Serkan Kurtuluş, Alparslan, Volkan
TEKNİK DİREKTÖR: Michael Skibbe
SİVASSPOR: Petkoviç, Abdurrahman, Murat Sözgelmez, Bilica, Diallo, İbrahim, Sezer, Musa, Mohammed Ali (Onur dk. 46), Tum (Balili dk. 46), Mehmet Yıldız (Kamanan dk. 68)
YEDEKLER: Akın, Sedat, Faruk, Sylla
TEKNİK DİREKTÖR: Bülent Uygun
GOLLER: Balili (dk. 75) (Sivasspor), Ayhan (dk. 90+2) (Galatasaray)
SARI KARTLAR: Diallo, Mohammed Ali, İbrahim, Sezer, Abdurrahman, Petkoviç (Sivasspor), Arda, Sabri, Emre Aşık (Galatasaray)

2 comments:

xingjiangao dedi ki...

Sivassporlu oyuncular mac boyunca centilmendi, yeri geldiginde sevgilerini bile gosterdiler.

Ama tuttugum takimin oyunculari rezildi.Hem oynayamiyorlar, hem simarik-sinirli hareketler yapiyorlar.Emre Asik'in sari kart gordugu pozisyonda attigi tokat neydi oyle? Sabri'nin ucarak tekme savurmasina faul bile verilmemesi..

Ben boyle takimin macini bi daha izlemem.Gecen macta da ayni terbiyesizlikleri yaptilar.Sivassporlu bi oyuncu olsam ve Sabri salak salak ustume yuruse tutar kafasini koparirim orada.Ne saniyor kendini anlayamadim ama takimdan igrendim.

Juan y Fer dedi ki...

Hello,
it seems that Sivasspor wants to continue to be the reference of the Turkish football at this moment.
Regards,
http://saqueneutral.blogspot.com/
(a blog about sport in English and Español)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
bilim sanat felsefe değil, bira sigara futbol. - şubat 2008