25 Ocak 2009 Pazar

Sivasspor: 2 - Galatasaray: 0

Böyle maçların ertesinde hemen klavye başına oturup da yazamıyorum kafamdakileri. Hemen yazamamamın nedeni kızgınlığım: futbolcuya, teknik direktöre, hakeme, zemine, zihniyete. Bakmayın, benim kızgınlığım da saman alevi gibidir. Parlar parlar ardından da bu kızgınlık ile bir yere varılamayacağını farkeder, önüme bakarım.

Biz an itibariyle önümüze bakmak yerine yine de maça dönelim, tarihe ufak bir not düşmüş olalım. Zemin konusunda maçı izleyen herkes hem fikirdir herhalde, herkesin diyeceği aşağı yukarı aynıdır. Televizyondan izleyenler için balçık yerleri görmek daha rahattı ama sahanın üzerinde çimenlerin arasında kaybolan birikintiler eminim ki olduğundan daha büyük birer problemdi. Böylesi bir zemin de Galatasaray gibi ayağa oynayan bir sistem takımı için hiç uygun değil tabi. Buna rağmen oyunun bir bölümünde yüzde 85 pas isabetine ulaşan ve oyunu kale önünde olmasa bile rakip sahada domine eden taraf sarı kırmızılılardı. Böylesi bir zeminde Sivas gibi oynayıp uzun toplarla karambol pozisyonlar peşinde de koşabilirdiniz ya da sisteminizi bozmadan oyununuzu oynayabilirdiniz. Buradaki payı Skibbe'ye biçelim. Kırmızı kart sonrasında da payı Skibbe'ye biçeceğiz.

Ümit Karan'ın fütursuzca, cahilce, basiretsizce oyundan atılması sonrası üç forvete dönen Sivasspor karşısında Galatasaray, sahasına gömülüp de hızlı ve uzun paslarla hücuma çıkmak yerine aynı sistem oyununu devam ettirdi ve hazırlıksız yakalanan defansının da hatalarıyla iki gol gördü kalesinde. İki gol de Sivas'ın sol kanadından başladı ve sağ kanadından yapılan vuruşlarla gol oldu. Sabri'nin geriye dönemeyişleri ve Volkan'ın hala kademeye giremeyişine sövülebilir ancak burada Sezar'ın hakkını Sivas'a verelim ve Skibbe'yi de eleştirmeyi bilelim. Baros-Yaser değişikliği ve Aydın'ın ayakta duran nadir oyunculardan Barış'ın yerine oyuna alınması anlamsızdı. Aydın henüz normal zeminde ayakta duramıyor, kaldı ki bu zeminde oyuna alıyorsun onu.

Aynı Sivas ile iki maç daha var önümüzdeki kısa zamanda. İlk maç Sami Yen'de ve bu maçı Galatasaray almak için elinden geleni yapacaktır moral motivasyon yapmak için. Bu konuda eminim. Ama deplasman yine zor geçecek.

STAT: 4 Eylül
HAKEMLER: Yunus Yıldırım, Mustafa Emre Eyisoy, Erdinç Sezertam
SİVASSPOR: Petkoviç, Sedat, Bilica, Abdurrahman, Murat Sözgelmez, İbrahim, Musa (dk. 80 Sylla), Onur, Mohammed Ali (dk. 46 Balili), Tum (dk. 59 Sezer), Mehmet Yıldız
GALATASARAY: De Sanctis, Emre Aşık, Hakan Balta, Volkan, Ayhan, Sabri, Barış (dk. 75 Aydın), Mehmet Topal, Arda, Milan Baros (dk. 61 Yaser), Ümit Karan
GOLLER: Dk. 51 A. Dereli, dk. 66 Sezer (Sivasspor)
SARI KART: dk. 78 Yaser, dk. 84 Sabri, Emre (Galatasaray) dk. 84 Sezer (Sivasspor)
KIRMIZI KART: Dk. 45 Ümit Karan (Galatasaray)

0 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
bilim sanat felsefe değil, bira sigara futbol. - şubat 2008