1 Şubat 2009 Pazar

Bir Devrin Sonu mu?

Federer'in ödül töreni sırasında ağladığını görmeden önce, ruhsuz ve mental olarak yenik oynadığı 5. ve son set sırasında yazımın başlığını "Ağlama Roger" olarak düşünüyordum. Çünkü hiç alışkanlığı değildir majestelerinin duygularını yansıtması ve biz daha önce böylesine ağzı yüzü titreye titreye üzüntüden ağladığını görmemiştik hiç onun. Meğer onun da duyguları varmış da içine atıyormuş, android değilmiş İsviçreli.

Epey duygusal bir hava vardı Melbourne'de Nadal ve Federer'e ödülleri verilirken. 14. Grand Slam şampiyonluğunu kazanarak Pete Sampras'ın rekoruna ortak olamamanın acısı bir yana bir de 2008 boyunca boyun eğdiği Nadal'a yine yenilmesiydi gözyaşlarının sebebi. Eh bir de , herhalde o da görüyordu artık onu tahtından kalıcı olarak indirmeye niyetli İspanyol'un varlığını. İşte bütün bu hayal kırıklıkları fiziksel yorgunluğun üzerine eklendiğinde resimdeki tablo oluştu. Önümüzdeki Roland Garros'u toprak zemindeki üstünlüğü mevzu bahis olduğundan yine Nadal'ın almasının yüksek ihtimal olduğunu düşünürsek, geriye come-back yapabileceği bir Wimbledon kalıyor Fedex'in. O da olmazsa bir devrin kapanışına, bir devrin açılışına şahit oluyoruz demektir zaten. Hırçın oyununa deforme olarak cevap veren dizleri izin verirse eğer, uzun yıllar boyunca Nadal'ın üstünlüğüne tanıklık edecek herkes.

Ödül törenindeki konuşmalar ve jestler ise enfesti. Federer Nadal'ı, Nadal da Federer'i onurlandırdı. Bu biri efsane biri de efsane olmaya aday iki büyük sporcu birbirlerine sarıldıklarında kimse onların samimiyetinden şüphe etmiyordu, eminim. O yüzden mesela -kendisinden çok hazzetmesem de- benim de gözlerim doldu Fedex'i ağlarken görünce ve insanlık namına göğsüm kabardı Nadal'ın Fedex'i onore edişini izlerken. Büyük keyifti bir pazar günü 4 saat boyunca bizi televizyon başına kitlemeniz, teşekkür ederiz baylar.

"You can't go through your whole life as a tennis player taking every victory that's out there. You've got to live with those, you know. But they hurt even more so if you're that close, like at Wimbledon or like here at the Australian Open. So that's what's tough about it." - Roger Federer

"Roger, I'm sorry for today. I know exactly how you feel. Just remember you're a great champion and you're one of the best in history and for sure you're going to match Sampras. To receive this trophy from Rod Laver is a dream for me. Thank you very much." - Rafael Nadal

En Büyük Nadal! - Sporx

0 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
bilim sanat felsefe değil, bira sigara futbol. - şubat 2008