2 Şubat 2009 Pazartesi

Kolbastı

Trabzon'un yöresel dansı kolbastı içinde bulunduğumuz dönemin yeni modası artık. Hayır, "Yemekteyiz Karadeniz"de yemek sonrasında çıkan kolbastı gruplarından dolayı değil, Trabzonspor'dan dolayı. Bordo mavili oyuncular performanslarıyla yengeç dansını da çiftetelliyi de kaldırdılar piyasadan.

Benim asıl dikkatinizi çekeceğim konu kolbastı nasıl popüler oldu, hangi bölgeden çıktı, nasıl değişime uğradı, yengeç dansını nasıl ekarte etti falan değil. Fotoğrafa bakmanızı istiyorum önce. Trabzonsporlu bir grup oyuncu deplasmanda 2-0 mağlup ettikleri Ankaraspor maçının ardından, saha içinde bu seneki alışkanlıkları üzerine kolbastıyı icra ediyorlar.

En solda Senegal'in Guédiawaye ilinde doğmuş olan Tony Slyva var. Onun solunda Zagreb doğumlu Hrvoje Čale. Nkanglikock, Kamerun doğumlu Rigobert Song'un arkasında kalan soldan dört numara Münih doğumlu gurbetçi Ceyhun Gülselam. Üstünde Ankaraspor forması olan Selçuk İnan ise İskenderun doğumlu. Onların hemen yanındaki Balıkesir doğumlu Egemen Korkmaz'ın "biz biliyoruz da mı oynuyoruz, haydi Alanzinho haydeee" diyerek itelediği Alanzinho sambanın memleketi Rio de Janerio'da doğmuş.

Resimde yalnızca iki Trabzonlu var: Soldan üçüncü sıradaki Hüseyin Çimşir ve en sağda kalan Tayfun Cora. İkisinin de gözlerinden mutluluk okunuyor. Sahada zafer için beraber ter akıttıkları iş arkadaşları, onlarla beraber bilerek ya da bilmeyerek Trabzon'un yöresel oyunu kolbastıyı oynuyorlar. Kolbastı onların kenetlenmesini sağlıyor. Kolbastı neşe katıyor onlara, arkadaşlıklarını pekiştiriyor. Bu güzel karakterli oyuncuların bir de başarılı olması şehre de enerji katıyor ve böylece kenetleniyor Trabzon halkı. "Neden" diyorlar işte o yüzden, "neden şampiyon olmayalım?"

Kolbastı - Vikipedi

0 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
bilim sanat felsefe değil, bira sigara futbol. - şubat 2008