16 Temmuz 2009 Perşembe

Tobol: 1 - Galatasaray: 1

Hastası olduğum Battlestar Galactica biteli birkaç ay oluyor. İnsan ırkı ile insan üretimi olan yapay zekaya sahip Cylon adı verilen robotlar arasındaki mücadeleyi konu alan ve yalnızca bir uzay dizisi değil aynı zamanda din, politika, ordu ve devlet ilişkileri gibi popüler konulara da eğilen bir diziydi BSG. Dizide Cylonlar tek tanrıya, insanlar ise Kobol Tanrıları adını verdikleri bir takım tanrılara inanırlardı. Maç öncesinde "Kobol-Tobol, eheheh..." şeklinde gülüyordum içimden içimden.

İşte bu tip düşünceler düşüyordu aklıma Tobol ile Galatasaray arasındaki maç öncesinde. Battlestar Galactica'yı ve Kobol Tanrıları'nı düşünen olmasa da, bizim topçuların da maçtan daha farklı, daha ilginç, daha heyecan verici şeyler düşündüklerini düşünüyorum maç sırasında.

Birkaç gündür beylik ve tanburacı yazarlarımızın da belirttiği üzere, gençlerin yeni taktik ve anlayışa ne kadar uyum sağlayabilecekleri üzerine bir denemeye girişti Rijkaard. Gidecekler ve kalacaklar belli olacaktı yani ufak ufak. Gençlerden kastım maçın ilk yarısında ileri üçlüyü oluşturan Aydın, Yaser ve Erhan Şentürk oluyor. Aydın'ın ve Yaser'in, ama özellikle Yaser'in orta saha ile iletişimi son derece kısıtlıydı maçın genelinde. Burada orta saha oyuncularının geçen seneye göre Rijkaard usulü optimize edilmiş dizilişi tam olarak benimseyemesinden çok, Yaser'in ve Aydın'ın içerisi ile olan maddi ve manevi kopukluğu dikkat çekiciydi benim nazarımda. Görünüşe bakılırsa bu üçlüden ikisi kirayı hakediyor olur ileriki günlerde. Takımda kalan Aydın mı olur yoksa Yaser mi olur, bu da teknik kadronun tasarrufu olacak.

Maça dair bahsedilmesi gereken diğer bir nokta ise çok belirgin olarak gözlere çarpan Gökhan-Servet ikilisinin defanstan top çıkaramamasıydı. Beklerin orta saha çizgisinden ileriye çıkmayı abartması ve ortadaki üçlünün de yeterince top istememesi ile Quasimodo gibi kamburunu çıkara çıkara topu birbirlerine tepmek durumunda kaldı bu kara kuleler. İkinci yarıda Baros ve Arda'nın girişi ile biraz kıpırdandı orta saha ama bu olası problemin kronik hale gelmemesi için şimdiden önlemlerin alınması gerek diye düşünüyorum. Gökhan ve Servet'i toplasan bir Popescu çıkmayacağı için farklı bir yöntemin bulunması lazım takım tertibi içinden.

Son olarak: Aziz Yıldırım'a laf sokmasını biliyorsun Adnan Polat Bey, ama hani nerde bizim yeni formalar? Yeni transferler ile gaza gelmişim, cebimden paracıklar taşıyor, forma almak için yanıp tutuşuyorum ben burada. Evet alakasız oldu. Hazır alakasız yazmışım, devam edeyim. Sabri, Juventus ile görüşmelere başlamış. Sabri'ye yıllık 1,2 milyon euro vermeye hazırmış İtalyanlar. (şaka yaptım lan, şaka)

1 comments:

The Glorious Strategist dedi ki...

kura çekiminde selçuk yula konuşuyordu fb tv de, gs tekleyince orgazm olan fenerli yazar ekolünün güzide örneklerinden sundu yine, alakasız tobol örnekleri falan verdi durmadan, galatasaraylı olmasam sırf şu dingiller sussun diye başarılı olmasını isteyeceğim rijkaard'ın

ha, sabriye bişey mi yapsak toplanıp artık? dani alvesi alsak adam yine sağbekte oynayacak, juninho gelse serbest atışlara bu geçecek diye korkuyorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
bilim sanat felsefe değil, bira sigara futbol. - şubat 2008