7 Mart 2010 Pazar

Demiryolları ve Futbol İlişkisi

Tren Gelir Hoş Gelir

Futbol güzel oyundur. Çok sevilir, çok takip edilir. Kitleleri peşinden koşturur, öyle ki toplumların afyonu din midir yoksa bu güzel oyun mu, cevap verirken bile insan oturup düşünür.

Futbolun çok sevilip çok takip edildiğinden dem vurduk, doğrudur futbol her zaman çok sevilmiştir. Fakat bu oyunu sevmek ve takip etmek fedakarlık gerektirir. Fedakarlık denildiğinde başta belki de maddiyat gelir. Futbolu takip mi edeceksin? Öyleyse lafı hiç dolandırmadan söyleyelim, elini cebine atacaksın. Günümüzde katlanılması gereken fedakarlık miktarı eski zamanlara, 20. yy başlarına nazaran azalmıştır denilebilir, o devirlerin insanlarının sağ ellerinde uzaktan kumanda, sol ellerinde patates kızartması yoktu. Futbolun oynandığı yerlere gitmek zorundaydılar; stadyumlara…

Çok eski zamanlardan bahsediyoruz, 100-120 yıl öncelerinden. Bir yerden diğer bir yere gitmek öyle kolay iş değil 19. yy sonlarında. Ama diğer tarafta futbol var. İnsanlar bu sevdikleri oyunu izlemek istiyorlar ama önlerine hiç küçümsenmeyecek bir engel çıkıyor; ulaşım masrafları. İnsanların imkanları kısıtlı olduğundan ve teknolojinin günümüze oranla emekleme aşamasında olmasından dolayı insanlar otomobillerine 10 sterlinlik benzin koyup başka bir şehre gidemiyorlar, böyle bir lüksleri yok, çünkü böyle bir otomobilleri yok. Ve işte burda devreye kurtarıcı giriyor, demiryolları…

İngiltere Futbol Federasyonu’nun 1872 yılında ilk kez düzenlediği ve Londra’da gerçekleşen FA Cup organizasyonuna tam 15 takım seyahat masraflarını karşılayamayacakları gerekçesiyle katılamayacaklarını bildirir. Ve yine ulaşım masrafları sebebiyle FA Cup finalini sadece ve sadece 2000 adet seyirci izler. Şaka gibi bir durum.

Yine çarpıcı bir örnek verelim. 1889 yılında İngiltere’de futbol ligi kurulur ve bu lig toplamda 12 takımdan oluşmaktadır. Accrington, Blackburn Rovers, Burnley, Everton, Preston North End, Aston Villa, Derby County, Notts County, Stoke, West Bromwich Albion, Sunderland ve Wolverhampton Wanders kulüpleri lige katılacaktır. Fakat Sunderland kulübü diğer kulüpler tarafından ligin dışına itilir çünkü Sunderland deplasmanına gidecek takımlar için seyahat masrafı çok yüksektir.

İşte bu problem demiryolları ile çözüldü. Demiryolu ağlarının yaygınlaşmasıyla birlikte ucuz ve hızlı seyahat imkanı elde eden futbol severler bu fırsatı sonuna kadar kullandılar. Büyük ölçüde gelişen demiryolu ulaşımıyla müthiş bir gelişim yaşandı futbolda; 1901 yılında FA Cup finalini tamı tamına 114.000 kişi seyretti. Crystal Palace Stadında oynanan bu maça insanların büyük çoğunluğu Londra ve Brighton demiryolu hattıyla gelmişti.

1923 yılında ise demiryollarının futbol bağlamında ne denli önemli olduğu ortaya çıktı. O yıl FA Cup finali Wembley’de yapıldı ve stadın etrafında müthiş demiryolu bağlantıları vardı. West Ham United – Bolton arasında oynanan finale tam 270.000 insan 145 tren seferi ile taşındı.

Futbol insanlar için her zaman müthiş bir heyecan, müthiş bir uğraş olmuştur. El Salvador - Honduras arasında olduğu gibi uğruna savaşlar çıkmış, ya da ülkeleri yakınlaştırmıştır. Kahramanlar doğurmuş, nice hayatlar yıkmıştır. Fakat insanlar hiçbir zaman bu lezzetli oyunu takip etmeyi bırakmamışlar, ne olursa olsun sıkı sıkıya sarılmışlardır. Futbolun başlangıç aşamalarından itibaren bu gelişime en büyük etkiyi demiryolları yapmış, milyarlarca insanı futbola taşımıştır trenler. Bu emektar metal dostlarımız insanları futbolun kalbine taşımaya devam etmektedir.

Not: Floyd strikes back! Çok uzun zamandır yazmadım, çok ihmal ettim burayı. Kusuruma bakılmayıp affedilmeyi diliyorum, öncelikle Batu tarafından tabi. Sayesinde haberdar olup da girebildiğim Kadir Has Üniversitesi Spor İletişim Programı derslerinden birisinin ödevi için yazı yazmamız istenmişti, yukarıdaki yazıyı yazmıştım. Başlangıcı onunla yapayım dedim. Spor Sertifika Programı için ayrı bir post göndereceğim, bu vesileyle de Batu biraderime hayatımı değiştirdiği için teşekkürü bir borç bilirim.

1 comments:

batu dedi ki...

eline sağlık dostum, gerçek dostlar arasında kusur olmaz. =)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
bilim sanat felsefe değil, bira sigara futbol. - şubat 2008