30 Mart 2010 Salı

Milli Takımın Yabancı Hocaları

Türk Milli Futbol Takımı’nın Fatih Terim’den boşalan teknik direktörlük koltuğuna Hollandalı teknik adam Guus Hiddink yerleşti. 1 Ağustos 2010 tarihinden itibaren resmi görevine başlayacak olan Hiddink milli takımı çalıştıran 43. teknik adam olacak.

Fatih Terim’den sonra milli takım teknik direktör adayları konusunda sık sık tartışılan “Yerli teknik direktör mü, yabancı teknik direktör mü?’’ konusunu ele alındığında milli takımın 87 yıllık tarihinde 24 Türk, 17 yabancı teknik direktörün görev yaptığı görülüyor. Görevine başlayacak olan Guus Hiddink ise milli takımın başındaki ilk Hollandalı ve 18. yabancı teknik direktör olacak.

Daha önce milli takımda görev yapan yabancı teknik direktörler ele alındığında İngiliz ve Macar teknik direktörlerin dörder kere, İtalyan ve Yugoslav antrenörlerin üçer kez görev aldıkları göze çarpıyor. Alman, İskoç ve Rumen uyruklu çalıştırıcıların ise birer kez milli takımın başında oldukları görülüyor.

Milli takımın başına geçen ilk yabancı teknik direktör İskoç Billy Hunter’dır. 1924-1926 yılları arasında milli takım teknik direktörlüğü görevini yürüten Hunter bu süre zarfında takımı yönettiği 12 maçta 5 galibiyet 7 mağlubiyetlik bir istatistik elde etti. Milli takımda son görev alan yabancı teknik direktör ise 1990-1993 yılları arasında bu görevde bulunan Alman Sepp Piontek’tir. Danimarka Milli Takımı’yla büyük başarılara imza attıktan sonra Türk Milli Takımı’nın başına geçen Piontek resmi maçlarda sadece bir adet galibiyet elde edebildi. Piontek döneminde Türkiye oynadığı 27 maçın 4ünü kazanırken, 15ini yitirdi, 8 tanesinde de berabere kaldı. Türkiye’nin elde ettiği 4 galibiyetin 3 tanesi hazırlık karşılaşmalarındayken milli takım resmi maçlarda sadece 1 galibiyet alabildi.

Rumen teknik adam Nicolae Petrescu ise milli takımda en az süre alan yabancı teknik direktör ünvanını elinde bulunduruyor. 1971 yılında görev alan Rumen teknik adam Türki Milli Takımı’nın başında sadece 1 maça çıktı. 5 Aralık 1971 tarihinde oynanan Türkiye – Polonya maçında takımın başında sahaya çıkan teknik adam 1-0’lık skorla milli takımdaki tek maçından galibiyetle ayrıldı.

Milli takımın tarihine bakıldığında yabancı teknik direktörlerin ağırlıklı olarak 1923-1962 yıllarını kapsayan 39 yıllık dönemde görev aldıkları göze çarpıyor. Söz konusu 39 yıllık dönemde milli takım tam 13 yabancı teknik direktörle çalışırken yine bu zaman aralığında sadece 6 adet yerli teknik direktörün milli takımın başında olduğu görülüyor. 1963 yılı ile 2009 yılı arasındaki döneme baktığımızda ise milli takımın sadece 4 adet yabancı teknik direktör ile çalıştığını ve ilgili 36 yılda görev yapan yerli teknik direktör sayısının ise 17 olduğu kaydediliyor. 1 Ağustos 2010 tarihinde resmi görevine başlayacak olan Guus Hiddink, Sepp Piontek’ten 17 yıl sonra görev alan ilk yabancı teknik direktör olacak.

0 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
bilim sanat felsefe değil, bira sigara futbol. - şubat 2008