21 Ocak 2011 Cuma

Robinson Zapata

Galatasaray, Culio ve Stancu'da olduğu gibi taraftarın hakkında etraflıca fikir sahibi olmadığı bir transferi daha bitirdi. Bu sene Romanya'dan üç, Steaua Bükreş'ten yaptığımız ikinci transfer ve dolayısıyla da Romanya pazarındaki güzel arkadaşımız Scouting Romania'ya bağlanıyoruz yine:
Named the best keeper in Liga I at the end of the 2008-2009 season, as well as after the first half of the 2009-2010, “Rufay” had to make way for Tatarusanu and finished a terrible 2010 training and playing with Steaua’s reserve team, in the Romanian second division. He was relieved to be released on a free transfer in December, with six months to go on the current deal, and Galata’s interest is a deserved sign of appreciation for an experienced goalie, with a fantastic ability to adjust to new environments far from home & to compete under pressure.
Şahsi fikrim Ufuk'un bu sene tecrübe kazanarak kendini önümüzdeki seneler için hazırlayabileceği yönündeydi ama yeteneğini bir kenara bırakırsak kendisinin iki tane şanssızlığı var. Birincisi Taffarel ve Mondragon gibi iki yabancı kalecinin kulübün son 15 senesini domine etmesi ve bu yüzden yabancı kalecilere duyulan umut ve sempati. İkincisi de Ufuk'tan önce Aykut, Kerem, Mehmet ve Orkun gibi beklentileri karşılayamayan adamların yerli kaleciye olan bakış açısını kötü yönde değiştirmiş olması. Aynı negatif hissiyat, aslına bakarsanız, yabancı kaleciler için de yakında geçerli olmak üzere. De Sanctis ve Leo Franco'dan sonra Zapata'nın da başarısız olması durumunda yerli kaleciye temelli bir dönüş yaşanabilir. Yani aslında, bahsettiğim o iki şanssızlığa rağmen, Zapata'nın varlığının Ufuk için değil de, Ufuk'un varlığının Zapata için bir baskı haline gelebileceğini düşünüyorum.

0 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
bilim sanat felsefe değil, bira sigara futbol. - şubat 2008